Vývoj kotěte
Vývoj kotěte
Je dobře známo, že během prvních několika týdnů života jsou malá koťátka zcela závislá na své matce . Až časem přijde úplná nezávislost. Kočky se vyvíjejí velmi rychle. Již po třech týdnech kotě začíná zkoumat okolí a je velmi zvědavé. Začíná si hrát se svými sourozenci a se svojí kočičí maminkou. Všechny smysly - zrak, sluch, chuť, čich a hmat se plně rozvíjí již v pátém týdnu věku, ve dvanácti týdnech se již kotě schopně pohybuje s veškerou grácií dospělé kočky.
Během svého vývoje se postupně vzdaluje od matky a učí se stále více o světě kolem sebe. Často vidíme několik koťátek, která se baví společnými boji a šarvátkami. Už v pár týdnech věku je možné rozeznat, z kterého koťátka bude dominantní kočka. Dominantnější mláďátka mění svoji hru v ukázku své nadřazenosti. Je skutečně velmi záživné a zajímavé sledovat, jak se pomalu hry stávají mnohem významnější přehlídkou síly. Hra mezi kocourky a kočičkami je ve vrhu méně častá než později v dospělosti. Když kotě vyrůstá v domě, jsme pro ně zárukou bezpečnosti, tepla, pohodlí a potravy.
Pokud by tyto kočičí potřeby byly nějakým způsobem narušeny, vyroste z kotěte soběstačný lovec, který nakonec dokáže přežít i v přírodě. Vždy je největším úkrytem před případným nebezpečím stejně kočičí maminka. Když se koťata polekají, hned utíkají zpět pod ochranu své pečovatelky.
Vývoj může být často přerušen člověkem, nikdy to není pro kočičku příznivý jev. Vývoj může být omezen příliš brzkým odběrem od matky. Někdy také přerušuje přirozený kočičí pohlavní cyklus kastrace kotěte dříve, než opravdu dospěje. To má za důsledek znemožnění vytváření přirozeného silného pachu a zredukování napětí ve vztazích mezi koťaty. Náš kočičí mazlíček potom nemá potřebu o cokoli bojovat, protože zápas o dominantní postavení a území pro něho není životně důležité. Celý život tak může strávit bezstarostnými hrátkami.
Skutečné učení a rozvoj všech smyslů začíná ve věku tří týdnů. V této době kotě využívá všechny smysly. Aby se kotě stalo správným lovcem, jak má být, musí hlavně úspěšně rozvíjet svoji chuť a čich. Také je důležitá schopnost mňoukání, aby dokázalo správně vyjádřit své pocity. Například uši se otevírají desátý den, ale v té době je již sluch zcela vyvinutý. Nejprve se projevuje zvědavost. Koťata již od narození využívají svůj čich, aby prozkoumala okolí. Čich je smysl, který je dokonale vyvinutý jako první, a to již při narození. Ocas je při chůzi vždy vztyčený, aby tak lépe udržoval zatím ne úplně vyvinutý smysl pro rovnováhu. Souhra pohybů se zlepšuje současně s rostoucí zvědavostí. Třítýdenní koťátko již stojí na vlastních nohou, zadní nohy však ještě neumí správně a efektivně používat. Jakmile se kotě začne volně pohybovat, musí také nalézt cestu zpátky. Pokusy dokázaly, že kočka se dokáže orientovat podle magnetického pole Země, které jí naznačuje tu správnou cestu k domovu. Při použití magnetů připevněných na tlapky kočky cestu zpět domů ztratily. V desátém týdnu vývoje lze říci, že kočička ovládá všechny potřebné pohyby k přežití. I když je pořád malá, má už všechny rysy dovedného dravce.