Správný kočičí jídelníček
Správny kočičí jidelníček
Správná a hodnotná výživa kočky je jedním z hlavních předpokladů úspěšného chovu a dobré kondice zvířete. Kočka je původně výhradně masožravec, ale vlivem ochočování přijímá i jinou stravu. Hlavní složkou potravy by tedy mělo být vždy maso obohacené o vlákninu, vitamíny a minerální látky. Krmení zbytky od našeho stolu je pro ni naprosto nevhodné a řadu potravin vůbec nedokáže strávit. Kočky mají sklon vynucovat si své oblíbené krmení a jinou stravu odmítají. To chovatel nesmí dopustit. Kočka musí dostávat pestrou a vyrovnanou stravu, která bude odpovídat věku, míře aktivity, danému plemeni či zdravotnímu stavu apod.
Kočičí jídlo by mělo mít pokojovou teplotu, nemělo by být podáváno přímo po vytažení z ledničky a nemělo by být ani příliš horké. Maso, které zůstává dlouho uvnitř ledové, může kočce způsobit vážné zažívací potíže. Pokrmy podáváme vždy na čisté misce a každá kočka by měla mít svou vlastní misku.
Jak často kočku krmit? Kolik jídel denně by v určitém období života měla vaše kočka dostávat, vám napoví tabulka.
Spotřeba potravy u koček |
||
Věk |
Denní počet jídel |
Množství v gramech |
KOŤATA do 3 měsíců 4 - 5 měsíců 6 - 7 měsíců 7 - 8 měsíců |
4 - 6 4 - 5 3 - 4 3 |
80 - 190 275 370 370 |
DOSPĚLÉ KOČKY nad 9 měsíců březí samice starší kočky |
2 - 3 3 - 5 3 - 6 |
400 420 - 460 300 - 370 |
Měli byste kombinovat kupovaná krmiva s doma připravovanou stravou, aby jídelníček vaší kočky byl dost pestrý a vyvážený. Kupované krmivo podávejte jak v suché formě v podobě granulí, tak i v mokré formě v podobě konzerv či kapsiček.
Základem potravy pro kočku jsou bílkoviny, které mají tvořit nejméně 40 % krmné dávky. Stavebními kameny bílkovin jsou aminokyseliny, které jsou nezbytné pro tvorbu svalstva, kůže, srsti, krve a pohlavních buněk. Bílkoviny nelze nahradit žádnou jinou živinou. Hlavním zdrojem bílkovin pro kočku jsou různé druhy masa. Vhodné je hovězí, telecí, drůbeží, králičí a rybí maso, ale může se jí podávat i libové skopové, vepřové či zvěřina, ty pouze po tepelné úpravě. Maso má tvořit asi dvě třetiny krmné dávky.
Tuky jsou další důležitou složkou, jsou zdrojem energie a jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů. Potrava by jich měla obsahovat 15 - 40 %. Tuky dodáváme v podobě másla či sádla.
Spotřeba sacharidů vznikla u koček až v důsledku jejich soužití s člověkem. Nejsou ovšem pro kočku nezbytné. Jsou užitečné jako zdroj vlákniny a potřebné pro zdravá střeva. Kočky je dostávají v podobě příloh k masu. Vhodné jsou ovesné vločky, rýže, těstoviny, samozřejmě vždy tepelně upravené.
Minerální látky a stopové prvky jsou pro správný vývoj a život organismu nepostradatelné. Nedostatku těchto látek se vyhneme tak, že kočce poskytneme, co nejpestřejší stravu.
Vápník mléko (kočičí - speciálně upravené), tvaroh, jogurt, sýr, kosti
Fosfor maso, mořské ryby
Jód mořské ryby
Železo vaječný žloutek
Důležité jsou rovněž vitamíny, které významně ovlivňují funkci řady orgánů. Nedostatek vitamínů může vzniknout jednostrannou potravou.
Vitamín A játra, máslo, vejce
Vitamín D rybí tuk, mořské ryby
Vitamín E rostlinné klíčky
Vitamín B játra, vejce, ovesné vločky
Vitamín H žloutek, kvasnice
Vitamín C zelenina, zelené rostliny
Neměli byste zapomínat též na čerstvou vodu, která je pro kočku nezbytná. Zejména při podávání suchého krmiva. Pokud vaše kočka nemá přístup do zahrady či někam ven, měli byste zasadit trávu do truhlíku. Hlavním důvodem okusování je pročištění žaludku, zejména od spolykaných chlupů.